Włoskie przepisy kulinarne

pizza, makarony, risotto, sałatki

Oliwa z oliwek w diecie

Już w Starożytności oliwę z oliwek wykorzystywano zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji ciała. Ma doskonały smak i mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim – wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli tak zwane dobre tłuszcze.

Nasza oliwa z oliwek „MADRE TERRA”, ze względu na naturalny skład, zawiera sporo witamin, przyspiesza metabolizm, reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz niweluje wolne rodniki, czyniące spustoszenie w naszym organizmie, czyli jest idealna do zapobiegania otyłości. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy i obniża poziom cholesterolu (oliwa z oliwek zwiększa poziom HDL i obniża poziom LDL, a tym samym poprawia funkcje wątroby).
W składzie naszej oliwy występuje również witamina E – to najlepszy naturalny przeciwutleniacz, zapobiega starzeniu się komórek oraz chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Oliwa z oliwek wspomaga nasz organizm nie tylko od środka, ale też od zewnątrz. Można ją używać na skórę zamiast oliwki czy olejku kosmetycznego, a także dodawać do kąpieli. Świetnie sprawdza się jako składnik domowych maseczek czy odżywek do włosów. Odżywia i wzmacnia skórę oraz przywraca włosom blask i elastyczność.

Włącz do swojej diety, wystarczą dwie łyżki oliwy z oliwek dziennie, by poprawić swój układ sercowo-naczyniowy i pokarmowy.

 

Front-Page-Health-Benefits1